EU tietosuoja-asetus astuu voimaan 25.5.2018. Jippiishop toimii Mycashflow verkkokauppa-alustalla. Mycashflow on päivittänyt palvelunsa vastaamaan EU tietosuoja-asetusta. Verkkokaupassa tehtyjen tilausten tiedot ovat säilytyksessä Mycashflow verkkokauppa-alustalla. Alustan ylläpitäjä vastaa tietojen turvallisesta säilytyksestä.

Jippiimissio ry käsittelee verkkokaupan kautta tulleita tilauksia ja niissä olevia henkilötietoja tilausten toimittamiseksi. Verkkokaupan ulkopuolella tietoja säilytetään vain kirjanpitolain vaatimusten mukaisesti. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että laskut ja kuitit säilytetään kirjanpitolain vaatiman ajan. Laskuista ja kuiteista ei koskaan oteta henkilötietoja muuhun käyttöön. 

Verkkokaupan sisällä henkilötiedot säilyvät tilaustiedoissa. Näitä henkilötietoja ei käytetä markkinoinnissa eikä niitä luovuteta verkkokaupasta ulos. Verkkokaupan kautta tapahtuvaa markkinointia ja mainontaa tapahtuu vain niille, jotka ovat rekisteröityneet tilauksen yhteydessä itse verkkokaupan asiakkaiksi. Rekisteröitynyt asiakas voi pyytää itsensä poistamista rekisteristä ja helpoimmin se käy sähköpostimainoksen yhteydessä olevan linkin kautta.

Verkkokauppa kysyy tilausten yhteydessä nimeä, osoitetta, sähköpostiosoitetta ja puhelinnumeroa. Puhelinnumero kysytään siksi, että Posti kysyy pakettikorttia verkosta ostettaessa puhelinnumeroa saapumisilmoitusta varten. Pakettikorttia varten kirjattu puhelinnumero arkistoituu kuitin kanssa kirjanpitolain vaatimusten mukaisesti.

Rekisterinpitäjänä Jippiimissio ry noudattaa EU tietosuoja-asetusta oman tietosuojasuunnitelmansa mukaisesti. Suunnitelma on tietosuoja-asetuksen ja tietosuojavaltuutetun toimiston ohjeistuksen mukaisesti yhdistyksen sisäinen ohje. Luonnollinen henkilö eli tässä tapauksessa verkkokaupan asiakas voi halutessaan saada tiedon missä rekistereissä hänen tietojaan säilytetään ja kuinka kauan. 

Epäselvissä asioissa yhteystiedot löytyvät yhdistyksen verkkosivuilta osoitteesta www.jippiimissio.fi

Verkkokaupan yhteyshenkilönä toimii Markus Elo (tuotteet(at)jippiimissio.fi). Verkkokaupasta tulevat sähköposti-ilmoitukset säilytetään noin 3 vuotta tilauksesta, mutta poistamiset tapahtuvat noin 2 kertaa vuodessa massapoistamisina.